OBYWATELE DO SEJMU - Ruch Społeczny. Kongres Programowy, Warszawa dnia 25 lipca 2015 r.
Drodzy Państwo,
W dniu 25 lipca (sobota) 2015 roku odbędzie sie w Warszawie Kongres Ruchu Społecznego Obywatele do Sejmu.
Genezę Ruchu odnajdujemy w inicjatywie sprzed czterech lat o podobnej nazwie Obywatele do Senatu, kiedy to prawie milion wyborców oddało głos na kandydatów do Senatu wystawianych z poparciem środowisk samorządu bezpartyjnego.
Obywatele do Sejmu to ulepszona formuła tamtej inicjatywy. Nasz Ruch tworzą bezpartyjni samorządowcy wszystkich szczebli, przedsiębiorcy i organizacje przedsiębiorców, organizacje społeczne oraz wszyscy ludzie aktywni i pragnący zmienić polityczną rzeczywistość w Polsce.
Nastąpiła degradacja partii politycznych w Polsce. Celem istnienia partii politycznych jest zdobycie władzy i utrzymanie sie przy władzy. Partie za nic mają interes obywateli.
Politycy są oderwani od rzeczywistości, nie rozumieją potrzeb zwykłych ludzi, to politycy ukradli nasze emerytury, to politycy zlikwidowali stocznie i huty, zakłady pracy i szkoły, a teraz ramię w ramię z bankierami wysysają nas ekonomicznie. To politycy skazują nas częstokroć na ekonomiczną banicję, to oni odcinają nas od profesjonalnej służby zdrowia i lawinowo zadłużają kraj.
To politycy doprowadzili do destrukcji armii i w dobie realnych zagrożeń zewnętrznych (choćby postępujący konflikt na Ukrainie) wystawiają nas na niepewny los.
Dlatego my - Obywatele postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce.
Wystawiamy pełną listę w całej Polsce - 920 kandydatów w nadchodzących wyborach do Sejmu oraz 100 kandydatów na senatorów.
Kandydować może każdy, kto czuje się na siłach i chce się zaangażować w proces budowy społeczeństwa oraz państwa obywatelskiego
Jesteśmy zwykłymi obywatelami i wprowadzimy korzystne dla nas zmiany, między innymi:
zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa
Patologiczna jest bowiem sytuacja, gdy wyborca głosujący na partię x, finansuje również partię y , czy z.
Opowiadamy się za zasadnicza reformą podatków, niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, że wielkie sieci handlowe - obcy kapitał nie płaca grosza podatku dochodowego w Polsce. Nie może być tak, że miliardy złotych transferowane są z Polski za granicę.
Zniesiemy podatek CIT oraz podatek PIT u osób prowadzących działalność gospodarczą, w zamian za wprowadzenie niskooprocentowanego podatku przychodowego, od 1% (handel), 1,5% (produkcja) do 2% (usługi) od przychodów netto.
Obniżymy podstawową stawkę podatku VAT do poziomu 19 %
Większość uczestników Ruchu Obywatele do Sejmu uważa, że należy wprowadzić ordynację większościową w oparciu o jednomandatowe okręgi wyborcze, ale szanujemy zdanie mniejszości w tym zakresie.
Zreformujemy system wymiaru (nie) sprawiedliwości
Kongres Programowy Ruchu Obywatele do Sejmu odbędzie się w dniu 25 lipca b.r. w Warszawie.
Serdecznie Państwa zapraszamy.
Prosimy kierować zgłoszenia do uczestnictwa w Kongresie na: w.papis@wp.pl
Zapraszamy
Wojciech Papis
Koordynator Ruchu Obywatele do Sejmu
lInline image 1
Obywatele do Parlamentu
Na spotkaniu w dniu 4 lipca 2015 r. przybyli z całej Polski uczestnicy Ruchu Społecznego OBYWATELE DO SEJMU dyskutowali nad udoskonaleniem założeń programowych.
Jest to zgodne z założeniami tego ruchu społecznego.
Nad programem pracuje więc nie tylko RADA PROGRAMOWA wyłoniona na samym początku tej akcji społecznej, lecz wszyscy uczestnicy, którzy mogą to czynić także drogą internetową.
Chodzi o to, aby program odpowiadał na rzeczywiste potrzeby zwykłych OBYWATELI, aby jednocześnie umożliwić Obywatelom rzeczywisty udział i partycypację w jego tworzeniu, a przy tym, żeby ów program był realny, zwięzły i czytelny.
Dla nas, jako Obywateli najważniejsze są sprawy samorządowe i gospodarcze oraz rozmowa i dialog, abyśmy nie czuli się wykluczeni z partycypacji w działalności społecznej i politycznej - powiedział Wojciech Papis otwierając spotkanie.
I. Sprawy gospodarcze
W sprawach gospodarczych ważne są takie cele, jak:
Zrównoważony rozwój gospodarczy i wyrównanie szans terytorialnych oraz różnic w możliwościach rozwojowych dla mieszkańców mniejszych miejscowości i gmin
Reforma sądownictwa i przyspieszenie procedur, aby prawo nie stwarzało barier rozwoju gospodarczego i zapewniało osłonę słabszych
Stopniowe obniżanie podatku VAT
Zawieszenie podatku CIT dla przedsiębiorstw inwestujących
Wprowadzenie podatku obrotowego od działalności gospodarczej przy jednoczesnym zmniejszeniu podatku VAT,
Zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa,
Walka z korupcją, biurokracją i szarą strefą
Naprawa prawa podatkowego
II. Sprawy społeczne
W sprawach społecznych konieczne jest"
Podnoszenie corocznie najniższej płacy oraz kwoty najniższej emerytury
Podnoszenie corocznie kwoty wolnej od podatku , z zapewnieniem rekompensaty dla samorządu
Ograniczenie czasowe umów zleceń, umów o dzieło (umowy śmieciowe)
Wprowadzenie programu rządowego budowy mieszkań komunalnych na wynajem (pomoc dla gmin), z wykorzystaniem także spółdzielczej formy korzystania z mieszkań typu lokatorskiego
Zapewnienie wszystkim dzieciom miejsc w przedszkolach poprzez subwencję oświatową i dofinansowanie gmin z budżetu państwa
Zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek dochodowy od osób fizycznych - ulga podatkowa o 1000 zł (od 2009 r. jest to kwota 556,02)
Zawieszenie obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej na okres do 3 lat, z zapewnieniem rekompensaty dla samorządu
Reforma systemu oświaty o szkolnictwa wyższego
Reforma służby zdrowia
Reforma systemu emerytalnego i zapewnienie rencistom i emerytom godne i aktywne życie (w tym budownictwo specjalistyczne)
III. Samorząd
W sprawach samorządowych konieczna jest:
Zmiana Senatu na Izbę Samorządowa
Nowelizacja ustawy o samorządzie terytorialnym,
Likwidacja "janosikowego"
Obligatoryjna refundacja środków na zadania zlecone dla gmin,
Refundacja kosztów zatrudnienia nauczycieli
Zwiększenie pomocy z budżetu państwa na rewitalizację miast
Zwrot VAT od inwestycji publicznych
Zwiększenie kompetencji sejmiku samorządowego.
We wszystkich tych sprawach istotna jest zmiana relacji Urząd- Obywatel.
Konieczne jest wdrożenie EUROPEJSKIEJ STRATEGII PRZYJAZNEGO OBYWATELOM ZARZĄDZANIA PAŃSTWEM, MIASTEM I GMINĄ.
Chodzi o SPRAWOWANIE WŁADZY I PODEJMOWANIE DECYZJI WSPÓLNIE Z OBYWATELAMI I DLA OBYWATELI.
Aby głos Obywatela był wysłuchiwany i respektowany.