Kongres Obywatelski - zaproszenie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Data dodania: 2011-10-22 08:01:34
VI Kongres Obywatelski – ZAPRASZAMY!
Serdecznie zapraszam do udziału w VI Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 5 listopada 2011 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej (Pl. Politechniki 1) w godz. 11.15–17.30 pod hasłem „JAKI ROZWÓJ, JAKA EDUKACJA W XXI WIEKU? – WIELKIE PRZEWARTOŚCIOWANIE”.
Polska i Polacy stoją wobec wielkiego przewartościowania. Świat, w którym żyjemy ulega na naszych oczach zasadniczej zmianie – następne dekady będą inne zarówno z perspektywy jednostkowej, jak i zbiorowej. Warto podjąć wspólny trud zrozumienia tej nowej, już zarysowującej się rzeczywistości oraz zastanowić się, jak się na nią przygotować i jak ją współkształtować.
Tegoroczna debata kongresowa będzie poszukiwaniem odpowiedzi na dwa, powiązane ze sobą pytania. Jedno dotyczyć będzie „filozofii” rozwoju społeczno‑gospodarczego, jego celów oraz tego, czym chcemy konkurować na rynku globalnym. Drugie odnosi się do edukacji i kompetencji, których potrzebujemy, aby móc ową filozofię rozwoju realizować.
Gościem honorowym Kongresu będzie Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Na VI Kongresie Obywatelskim obecne będzie Forum Kompetencji. W rzędzie 8 stoisk na Auli Głównej PW pokazane będą wybrane metakompetencje Polaków, ich istota, znaczenie oraz sposoby nabywania. Prezentowane będą: Godność i podmiotowość osoby ludzkiej – Grupa TROP, Inteligencja duchowa – European Mentoring and Coaching Council, Wewnętrzna harmonia – International Coach Federation Polska, Obywatelskość – Centrum Edukacji Obywatelskiej, Etyka w gospodarce – Centrum Etyki Biznesu przy Akademii Leona Koźmińskiego, Współpraca i zespołowość – House of Skills, Nauka na błędach – Projekt Społeczny 2012 oraz Rozumienie przyrody – Stowarzyszenie Ekologiczno‑Kulturalne „Klub Gaja”. Będzie to swego rodzaju otwarcie debaty nt. Kluczowych Kompetencji Polaków w XXI wieku, którą będziemy prowadzili w 2012 roku.
Główna część debaty będzie toczyła się na 8 sesjach tematycznych:
1.Po co nam społeczeństwo?
2.Zrównoważony rozwój Polski – jak zrealizować niechciany cel?
3.Jak odnieść sukces na rynku globalnym? Strategie i kompetencje przedsiębiorstw oraz państwa
4.Czy rolnictwo i przemysł spożywczy mogą być szansą rozwojową Polski w XXI wieku?
5.Szanse młodego pokolenia – czas na strategie zbiorowe?
6.Czy potrzebujemy „przewrotu kopernikańskiego” w edukacji?
7.Potencjał edukacji pozaszkolnej – jaki jest, jak go wykorzystać?
8.Jak wykorzystać środki UE do budowy kapitału ludzkiego i społecznego w latach 2014–2020?
Pełny program Kongresu znajduje się tutaj.
Wstęp jak zwykle wolny. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Zachęcamy do przekazywania zaproszenia znajomym i rodzinie.
Jan Szomburg
Organizator Kongresu Obywatelskiego
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
|