GALA w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - ROZDANIE NAGRÓD laureatom konkursu "Jestem Szefową" Data dodania: 2011-07-16 16:49:21
W dniu 13 czerwca 2011 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały ogłoszone wyniki II edycji ogólnopolskiego konkursu JESTEM SZEFOWĄ – wspólnej inicjatywy Elżbiety Radziszewskiej Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Katarzyny Hall Minister Edukacji Narodowej.
Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Zadaniem uczestniczek konkursu było przygotowanie pracy na temat „Jestem szefową” – uczestniczki miały wyobrazić siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, co chcą zmienić, na jakie bariery napotykają, jak widzą siebie – kobietę w roli szefowej.
Na konkurs napłynęło ponad 270 prac z całej Polski, blisko 50% więcej niż w roku ubiegłym. Zwiększyło się również grono osób, firm i instytucji – partnerów konkursu. Rosnąca popularność tej inicjatywy wskazuje na dużą potrzebę działań na rzecz promocji liderstwa kobiet w Polsce.
Jury konkursu w składzie: Elżbieta Radziszewska Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania – inicjatorka konkursu, Ligia Krajewska Szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej – głównego partnera konkursu, Ewa Synowiec Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – honorowego Patrona konkursu, Magdalena Kochan Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, Barbara Bielicka – Malinowska Przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet, Jadwiga Czartoryska Prezes Fundacji Orange, Katarzyna Frank – Niemczycka Prezes Fundacji Gwiazdy Dzieciom, Dominika Kraśko – Białek Wiceprzewodnicząca Grupy Aviva Polska, Katarzyna Lorecka Kierownik ds. odpowiedzialności społecznej Microsoft, Karolina Malczyk Rokicińska Pełnomocnik Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. równego traktowania, Barbara Szymborska Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, Małgorzata Wadzińska External Relations Procter & Gamble, Magdalena Gryszko Główna Specjalistka w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, Małgorzata Perkowska Starsza Specjalistka w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, wybrało 20 prac finalistek, w tym 3 prace laureatki i 7 prac wyróżnionych. I miejsce zajęła Emilia Wilgucka Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.
Z przeprowadzonego przez CBOS sondażu na temat sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy wynika, że kobiety w roli szefa są mniej chętnie widziane niż mężczyźni – jedynie 49% ankietowanych deklaruje, że płeć szefa nie ma dla nich znaczenia, aż 39% ankietowanych deklaruje, że wolałoby, aby ich szefem był mężczyzna, a jedynie 9%, aby była to kobieta. Zjawisko to związane jest z silnie utrwalonymi stereotypami, wykluczającymi kobiety z wyższych szczebli władzy. W Polsce kobiety są większością wśród osób z wykształceniem wyższym, a stanowią jedynie 33% kadry kierowniczej, 2% w zarządach firm oraz 7% w radach i komisjach mających wpływ na polską naukę. Przełamywanie stereotypów na temat kobiet i władzy oraz promocja kobiet na najwyższych szczeblach decyzyjnych w nauce, polityce i gospodarce, jest konieczne dla zapewnienia Polsce zrównoważonego rozwoju i sukcesu gospodarczego. dr Krystyna Krzekotowska wykładowca Uczelni Łazarskiego.
|