Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


O akcji "Nie świruj, idź na wybory"
Data dodania: 2019-09-20 23:37:12

O akcji "Nie świruj, idź na wybory" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar negatywnie ocenił pozornie tylko "szyderczą" kampanię artystów dot. osób niepełnosprawnych, podobnie jak wielu polityków i społeczników. Także na konferencji w Fundacji Batorego z udziałem kandydatów na posłów Pan Rzecznik nawiązał do tej grupy, jak również do osób starszych. Uznał że Polska mogłaby odegrać w tej dziedzinie rolę wiodącą w Europie. Zaapelowałam więc aby ten - dotąd prawie nieobecny w debatach - problem praw osób niepełnosprawnych i starszych uczynić przedmiotem debaty w kampanii wyborczej z udziałem wszystkich opcji. Polska pod tym względem odbiega od europejskiego poziomu życia i ochrony tej wielomilionowej grupy osób. Są tu do rozwiązania problemy wymagające współpracy ponad podziałami. Temu służy inicjatywa Fundacji Pomocna Dłoń i innych organizacji pozarządowych - #OkrągłegoStołu #PolacyDlaNiepełnosprawnych. W ramach tego projektu 12.09. odbył się Koncert #ArtyściDlaNiepełnosprawnych, aby poruszyć serca Polaków. Artyści w różnych formach potrafią poruszać także zobojętniałe na ogół serca polityków. Może i ta głośna akcja ARTYSTÓW "Nie świruj, idź na wybory": jest tylko pozornie szydercza. Odbierana jest dotąd przez wielu i przez Pana Rzecznika tylko jako wyszydzanie niepełnosprawnych, choć w moim odczuciu - ma albo może mieć - zupełnie inny cel i skutek. Może spowodować, że politycy i kandydaci na posłów różnych opcji oraz ich partie nie będą mogli odwracać oczu od wołających o pomoc "twarzy, oczu i gestów" niepełnosprawnych. Niektórzy polityce nawołują aby w tej sprawie zachować taktownie milczenie. Tymczasem moim zdaniem należy tu widzieć nie wyszydzanie lecz krzyk: "Zobaczcie nas i to jak wyglądamy. Zaakceptujcie nas i nie spychajcie na boczny tor, abyśmy byli niewidoczni z naszymi trudnymi problemami. Dotknijcie ręką naszej szramy na twarzy i naszego cierpienia. Nie bądźcie taktownie obojętni lecz okażcie empatię i zrozumienie". Może zechcemy i potrafimy odczytać "to coś", co porusza nie tylko wrażliwość Rzeczników Praw Obywatelskich. Usłyszmy więc w tej akcji wołanie niepełnosprawnych: " LUDZIE, usłyszcie nasze wołanie o pomoc. Nie chodzi nam o wycofanie się i taktowne milczenie na nasz temat, jako że temat jest niewygodny dla wszystkich. Wszak chodzi o zaniedbania 30 - letniej wolnej Polski, która nadal - jak za czasów PRL - jest dla nas niepełnosprawnych MACOCHĄ".

) akcji "Nie świruj, idź na wybory":
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar negatywnie ocenił pozornie tylko "szyderczą" kampanię artystów dot. osób niepełnosprawnych, podobnie jak wielu polityków i społeczników.

Także na konferencji w Fundacji Batorego z udziałem kandydatów na posłów Pan Rzecznik nawiązał do tej grupy, jak również do osób starszych. Uznał że Polska mogłaby odegrać w tej dziedzinie rolę wiodącą w Europie.

Zaapelowałam więc aby ten - dotąd prawie nieobecny w debatach - problem praw osób niepełnosprawnych i starszych uczynić przedmiotem debaty w kampanii wyborczej z udziałem wszystkich opcji.

Polska pod tym względem odbiega od europejskiego poziomu życia i ochrony tej wielomilionowej grupy osób.

Są tu do rozwiązania problemy wymagające współpracy ponad podziałami.


Temu służy inicjatywa Fundacji Pomocna Dłoń i innych organizacji pozarządowych - #OkrągłegoStołu #PolacyDlaNiepełnosprawnych.

W ramach tego projektu 12.09. odbył się Koncert #ArtyściDlaNiepełnosprawnych, aby poruszyć serca Polaków.

Artyści w różnych formach potrafią poruszać także zobojętniałe na ogół serca polityków.

 

Może i ta głośna akcja ARTYSTÓW

"Nie świruj, idź na wybory":
jest tylko pozornie szydercza.
Odbierana jest dotąd przez wielu i przez Pana Rzecznika tylko jako wyszydzanie niepełnosprawnych, choć w moim odczuciu - ma albo może mieć - zupełnie inny cel i skutek.

Może spowodować, że politycy i kandydaci na posłów różnych opcji oraz ich partie nie będą mogli odwracać oczu od wołających o pomoc
"twarzy, oczu i gestów" niepełnosprawnych.

Niektórzy polityce nawołują aby w tej sprawie zachować taktownie milczenie.

Tymczasem moim zdaniem należy tu widzieć nie wyszydzanie lecz krzyk:

"Zobaczcie nas i to jak wyglądamy.
Zaakceptujcie nas i nie spychajcie na boczny tor, abyśmy byli niewidoczni z naszymi trudnymi problemami. Dotknijcie ręką naszej szramy na twarzy i naszego cierpienia. Nie bądźcie taktownie obojętni lecz okażcie empatię i zrozumienie".

Może zechcemy i potrafimy odczytać "to coś", co porusza nie tylko wrażliwość Rzeczników Praw Obywatelskich.

 

Usłyszmy więc w tej akcji wołanie niepełnosprawnych:

" LUDZIE, usłyszcie nasze wołanie o pomoc. Nie chodzi nam o wycofanie się i taktowne milczenie na nasz temat, jako że temat jest niewygodny dla wszystkich. Wszak chodzi o zaniedbania 30 - letniej wolnej Polski, która nadal - jak za czasów PRL - jest dla nas niepełnosprawnych MACOCHĄ".

 

Może usłyszymy to, co chcą nam powiedzieć ARTYŚCI, naśladując wykrzywione chorobliwie twarze, spojrzenia i gesty NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Może podejmiemy wspólnie - OBYWATELE I WŁADZA - działania na rzecz niepełnosprawnych, o które dotąd bezskutecznie ONI apelują..

Jako matka niepełnosprawnej córki oraz jako społecznik apeluję do wszystkich opcji i do Pana Rzecznika Praw Obywatelskich o wyciągnięcie głębszych wniosków z kampanii #ArtyściDlaNiepełnosprawnych ( zarówno tej wyrażającej się pięknym charytatywnym in integracyjnym Koncertem w Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, jak i tej pozornie #szyderczej).

POLITYKOM i nam wszystkim w myśleniu mogą pomóc i pomagają kompetentni i wrażliwi ARTYŚCI I DZIENNIKARZE.
Ich rola jest nie do przecenienia.