Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


Dwugłos: Patryk Jaki - Hanna Gronkiewicz-Waltz https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1781131831964997&id=899034666841389
Data dodania: 2018-07-02 22:54:49

Dwugłos: Patryk Jaki - Hanna Gronkiewicz-Waltz pokazuje, że politycy zajęci wzajemnymi animozjami partyjnymi nie są zdolni do konstruktywnej krytyki poglądów drugiej strony i współpracy dla dobra mieszkańców. Pomysł dodatku mieszkaniowego dla najemcy należałoby zsynchronizować z nowelizacją ustawy o dodatkach mieszkaniowych, a nie ograniczać się do obietnic, czy tymczasowych rozwiązań wprowadzanych przez poszczególne ugrupowania ad hoc dla pozyskania elektoratu w kampanii wyborczej. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno wynajmującemu jak i najemcy w sytuacji, gdy on staje się niewypłacalny, np. z powodu nagłej choroby czy utraty pracy. Warszawa i inne miasta oraz gminy w Polsce powinny wziąć przykład z rozwiązań, które stosują niektóre państwa europejskie.

Dwugłos: Patryk Jaki - Hanna Gronkiewicz-Waltz pokazuje, że politycy zajęci wzajemnymi animozjami partyjnymi nie są zdolni do konstruktywnej krytyki poglądów drugiej strony i współpracy dla dobra mieszkańców.

Pomysł dodatku mieszkaniowego dla najemcy należałoby zsynchronizować z nowelizacją ustawy o dodatkach mieszkaniowych, a nie ograniczać się do obietnic, czy tymczasowych rozwiązań wprowadzanych przez poszczególne ugrupowania ad hoc dla pozyskania elektoratu w kampanii wyborczej.

Najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno wynajmującemu jak i najemcy w sytuacji, gdy on staje się niewypłacalny, np. z powodu nagłej choroby czy utraty pracy.
Warszawa i inne miasta oraz gminy w Polsce powinny wziąć przykład z rozwiązań, które stosują niektóre państwa europejskie.

Na przykład gminy niemieckie nie dopuszczają do eksmisji zadłużonego nie ze swej winy najemcy, tak jak to dzieje się w Polsce, ale przejmują na siebie obowiązek płacenia za niego czynszu prywatnemu właścicielowi mieszkania. Ten sposób postępowania zapewnia poszanowanie godności obywatela i zapobiega narastaniu problemu bezdomności.
Profilaktyka w tej dziedzinie jest nie tylko humanitarna, ale także bardziej ekonomiczna, jeśli się uwzględni całokształt trudnych do odwrócenia skutków społecznych i zdrowotnych, jakie wywołuje dla bezdomnego i jego rodziny pozostawanie bez dachu nad głową.

Z kolei zabezpieczenie w ten sposób także wynajmującego przed alimentowaniem niewypłacalnego lokatora, wpłynie pozytywnie na rozwój rynku najmu i zlikwidowanie pustostanów. Prywatni inwestorzy boją się budowania mieszkań na wynajem lub wynajmowania przejściowo pustych lokali z obawy przed niewypłacalnymi lokatorami.

Dlatego konieczna jest szybka i skuteczna eksmisja tych, którzy nie płacą czynszu z własnej winy a jednocześnie dla pozostałych skuteczna pomoc miasta lub gminy.