Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


W Fundacji Wspólpracy Polsko-Niemieckiej - o wzajemnej relacji Polaków i Niemców
Data dodania: 2016-06-30 02:25:11

Wiecej niż 50% Polaków żywi sympatię do Niemców. Mądrzy politycy zawsze liczą się z opinią Obywateli i cieszy fakt, że dotyczy to także zmiany w retoryce odnoszącej się do stosunków polsko-niemieckich. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i redakcja New Eastern Europe zaprosiła 29 czerwca na dyskusję z okazji 25 rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W dyskusji uczestniczyli m.in.:

Wiecej niż 50% Polaków żywi sympatię do Niemców.
Mądrzy politycy zawsze liczą się z opinią Obywateli i cieszy fakt, że dotyczy to także zmiany w retoryce odnoszącej się do stosunków polsko-niemieckich.
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i redakcja New Eastern Europe zaprosiła 29 czerwca na dyskusję z okazji 25 rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
W dyskusji uczestniczyli m.in.:
Wolfgang Templin, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w NRD, były dyrektor Warszawskiego biura Fundacji Heinricha Bölla, Agnieszka Łada, kierownik programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych oraz Cornelius Ochmann, dyrektor, członek zarządu Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Spotkanie poprowadził Adam Reichardt, redaktor naczelny, New Eastern Europe
Po tym, jak dyr. Cornellus Ochmann przypomniał o kilkakrotnym wzroście wymiany gospodarczej i wyprzedzeniu przez Polske Rosji, a dr Agnieszka Łada przedstawiła niezwykle pozytywna zmianę we wzajemnej relacji Polaków i Niemców, wywiązała się ożywiona wymiana zdań.
Wszyscy sie zgodzili, ze w obecnej sytuacji ta dobra relacja wymaga umacniania i troski.
Sprzyjać temu powinna zarówno retoryka polityków, jak i dalsze intensyfikowanie współpracy w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki, a zwłaszcza wymiany młodzieżowej.
Nic tak dobrze nie niweluje stereotypów, jak bezpośrednie kontakty Polaków i Niemców.
Nie zabrakło tez historii z życia wziętych, w tym mojego wspomnienia, gdy profesor niemiecki i Jego Małżonka poprosili mnie o możliwość urządzenia w Polsce obchodów 25-lecia pożycia małżeńskiego. Podróż poślubną odbyli bowiem onegdaj do Polski i to niezwykle pozytywnie odbiło się na ich pożyciu małżeńskim.
dr Krystyna Krzekotowska
Wiceprezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników